Cenaze Çelenkleri

Cenazeye Çelenk Gönderme

Çelenk gönderilmeden önce birada bilgi sahibi olunması gerektiği anlaşılmalıdır. Cenaze Çelenkleri de çiçeklerden oluşmaktadır. Çiçekler hem görüntüsü hem de kokusuyla insanlara her zaman mutluluk hazzı vermiştir. Güller karşınızdaki kişiye verdiğiniz değerin bir nebzede sembolüdür. Mutlu bir anımızda doğumda, evlilikte, düğünlerde veya aklımıza gelebilecek olan çoğu organizasyonlarda, hatta çiçekler bu dünyayı terk etmiş sevdiklerimize de bir saygı göstergesi olarak çelenk olarak sunulmaktadır.

Cenazeye Çelenk yollama

Cenazeye yada kabristanlığa çelenk göndermek ve çiçeklerle sevdiklerimizi ebediyete uğurlamak çok eski zamanlardan günümüze kadar gelebilmeyi başarmış bir adettir. Mezarlığa Çelenk göndermek her hangi bir dine mahsup olma ile ilgili değildir. Bütün dünyadan göçüp giden kişiler için çelenk hazırlanabilir. Çelenkler bir saygı ve sevgi göstergesidir. Kıymetli insanlar mutlu günlerinde olduğu kadar yaslı günlerinde de sevdikleri ile birlikte olmak ister. Fakat  bu şekilde bu acı biraz da olsa hafifletilmiş olur. Vefat eden kişinin cenazesi sırasında etrafın güzel çelenkler ile kaplı olması , cenaze yakınlarına en azından kaybettikleri kişinin ne kadar sevdiğinin olduğu, etrafından ne kadar sayıldığının ibaresidir. Cenaze çelenkleri genelde aile adına, kurum ve kuruluşları adına veya devlet erkanı adına gönderilebilmektedir.

Eğer sevdiklerinizin cenazelerine çelenk göndermek istiyorsanız  bazı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Özel yetiştirilmiş birbirinden güzel çiçekler ile donatılmış çelenk tam zamanında olması gereken yerde olması gerekmektedir. Bunun için çiçekçinize önceden haber verilmesi gerekmektedir. Malum çiçekçilerin yoğun bir gününe denk gelmesi de bu sürecin uzamasına neden olabilmektedir. Çelenk göndermek ölen kişiye olduğu kadar yakınlarına olan saygının da bir ifadesidir.

Cenaze törenlerine katılma imkanınız yok ise en azından çelenk göndererek ailenin acısını paylaştığınızı bildirebilirsiniz. Bu vesile böyle günlerde hatırlanmak çok önemlidir. Ne yazık ki insanlar böyle günlerde kendilerinde kendilerini unutmayanları asla unutmazlar.

Cenaze Çelenkleri Nasıl Yapılır?

Çelenk nasıl yapılır diye soracak olursak Cenaze çelenkleri genelde beyaz, kırmızı, pembe ve sarı renklerde gerbari çiçeği ile bunların karışımından oluşmaktadır. Genelde ortalama 2 metre boyunda ahşap ayaktan sepet içine döşetilerek yapılır. Bu çelengin ayakları ise yapraklar ile süslenir. Ayrıca çelenk yapımı oldukça zahmetli bir iş olup zaman almaktadır. Gecikmemenin olmaması için çelenk siparişi ni zamanında verirseniz daha isabetli bir tercih yapmış olursunuz.  Sözcüklerle anlatamadığımız duyguları bazen de çelenkler duyguları anlatmanın en  güzel yolu olabilmektedir.

Ne Zaman Çelenk Gönderilmelidir?

Gönderilen Cenaze Çelengi  için zaman çok önemli bir unsurdur. Ama aynı zamanda dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.

  • Çelenk siparişlerinizi 1 gün önceden vermeniz çok doğru olacaktır.
  • Cenaze yerine veya mezarlığı cenaze çelengi gönderilecek ise çelenk gönderilip gönderilmeyeceğini öğrenmeniz gerekir.
  • Gönderilen Cenaze Çelenginin üzerinde mutlaka kim tarafından gönderildiği yazılmalıdır.
  • Bu Cenaze Çelenkleri çok abartılı şekilde süslenmemelidir.

Mezar Bakım ve Temizlik Mezar Çiçeklendirme Mezar Çimlendirme Mezar Taşı Temizleme Granit Mezar Taşları