Sevdiklerimizin Mezar Bakım Hizmetleri, farklı dinlere de ait veya  hangi mezhebe ait olursanız olun ihtiyaç duyulan hizmetler arasında gelmektedir. Daha çok İstanbul gibi büyük şehirlerde günün yorgunluğu, hayatın stresi derken yaşayanların bile birbirini ziyaret etmesi zor bir şehirde mezarlıklarla bir türlü ilgilenilememektedir. Sevdiğimiz kişiler olan bu ölen kişileri önemsememek değil sadece bu bakımın herkes tarafından kolay kolay yapılamayacağından kaynaklanmaktadır. Genelde çoğu insan mezarlık ziyaretinde ölmüşlerinin mezarlığının bakımlı olmasını diler.  Üzerinde mevsim çiçekleri açan bir mezarlığın belki ölüye faydası olmayabilir ama manevi olarak size huzur verecektir. Mezar bakımları bu yüzden özellikle toplumumuz için çok önemlidir.

Mezar Bakım Hizmeti Nasıl Yapılır?

Bu işler Mezar bakım hizmetleri  kapsamında mezar bakımı öncelikle bu işte uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Mezar bakım hizmetlerinin birkaç farklı şekli bulunmaktadır. Mezar bakım hizmeti için bazı öncelikler aşağıda sıralanmıştır.

  • Genel olarak mezar temizliği
  • Öncelikle yabani otlar temizlenir
  • Toprakta azalma var ise o tamamlanır
  • Mezar taşının temizlenmesi

Genel olarak bazıları yukarıdaki işlemlerin ardından mezar taşları mezarın temizliğine göre ya su jeti ile ya da özel fırçalar ile beyazlatılır. Aynı zamanda mezar taşı üzerindeki boyalarda bir yıpranma olursa o yazılarda tekrardan üzerinden boya geçilerek yenilenir.  Bundan sonra ise çiçeklendirme işlemine geçilmektedir. Mezarın üzeri mevsim çiçekleri ile donatılır. Bu işlemlerden sonra istenilirse mezar sahibine , mezarın son bir fotoğrafı atılabilir.

Mezar Bakım Hizmetleri Hangi Zaman Aralıklarında Yapılır?

Mezar bakım hizmetleri  genelde yıllık anlaşmalar ile yapılabilmektedir. Yıllık mezar bakım hizmeti anlaşması karşılığında mezarınızın belli periyot aralıklarında ziyaret edilir, genel bakımı yapılır, mevsim çiçekleri ile çiçeklendirilir. Bu şekilde mezarınız yıl boyunca gelecek ziyaretçiler için hazır olmuş olur. Özellikle dini günler ve bayramlardan önce yapılan bakımlar ile arife günkü ziyaretlerde veya sene-i devriye ziyaretlerinde mezarlık tüm ziyaretçiler için hazır sayılır. İsterseniz bu mezar bakım hizmetini sadece özel günler için talep edebileceğiniz gibi günlük olarak ta talep edebilirsiniz. Sizler her ne kadar uzakta olursanız olun ölmüşlerinizin mezarlığı her zaman bakımlı olacağına emin olabilirsiniz.