Mezar Çiçek Ekimi

Bizim kültürümüzde mezarlıklar tefekkür ve düşünmek için huzurlu yerlerdir. Yakınlarını kaybeden bir kişi için, “Mezarlığa çiçek dikebilir miyim?” Diye merak edebilir. Elbette dikebilirsiniz ancak bazı mezarlıklarda uymanız gereken kısıtlamalar veya kurallar olabilir. Mezarlığımızı güzelleştirmek ve birisinin anlamını ve onlarla olabilen bağımızı anmak için çiçekleri ve bitkileri özenle seçip kullanabilirsiniz.

Çiçeğin veya bitkinin büyüklüğünü göz önünde bulundurmalı ve bölgeyi ziyaret edeceklere karşı saygılı olmalısınız. Bazen mezarlık kenarı dikimleri, arsanın yakınındaki doğal yetişin ağaçlar ve bir nevi nöbetçiler gibi beklemektedirler. Bu yüzden kökü çok da dağılmayan ve alanın dışına çıkmayacak şekilde mezar çiçek dikimi veya mezar bitkisi dikilmelidir.

Mezar Çevresi Bakımı

Genelde çoğu mezarlıkta, hangi boyutlarda ve bitki türlerine izin verildiğine dair yönergeler var ise araştırılmalıdır. Mesela bir fidan veya ileride kocaman bir ağaca dönüşecek bitkiyi dikmemek gerekir. Daha sonra zamanla büyüyen veya asi hale gelen ağaçlar veya çalılar iyi bir seçim değildir. Sevdiklerimizin mezarları için bitki seçerken, sevdiğiniz kişinin en çok neyi sevdiğini karar vermeden önce düşünebilirsiniz. Vefat eden yakınımızın gerçekten de sevdiği bir bitki veya çiçek var mıydı? Mezarlık kenarlarındaki bahçe arsası, bu tercihleri ​​yansıtmak ve güzel anıları geri getirmeye ve teselli sağlamaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Ayrıca mezar çiçek dikimi veya mezar bitki dikimi konusundan güneş ışığı alıp almama konusuna da dikkat edilmeli ve ona göre bir dikim yapılmalıdır. 

Mezar Çiçekleri ve Bitki Dikimi Nasıl Yapılır?

Mezarlar için çiçekler mezar bitkileri açısından iyi bir seçimdir. Uzun süreli çiçekler ziyaretçilere güzel bir görünüm sağlar. Ancak bu tarz bitkilerin bozulmaması için biraz bakıma ihtiyaçları vardır. Yıllık çiçekler mükemmel bir seçimdir, ancak sık sık ek sulama gerektirirler. Mezarlar için uzun süreli bitki sağlamanın bir başka yolu da kap kullanmaktır.

Çevresinde ağaçlarla çevrili mezarlıklar, gölge nedeniyle bitki veya çiçeklerin bakımı da zorlaşmaktadır. Bu nedenle birlikte, aşağıdakiler dahil uygun olabilecek bazı gölge seven bitkiler vardır.

Mezar taşını engelleyebilecek orman gülleri veya kamelya gibi daha büyük çalılardan kaçının. İris veya sümbül gibi çiçekli soğanlar iyi bir seçimdir ancak bitkiler zamanla çimlere yayılmaya başlayacaktır. Mezara dikmek için iyi olan çiçekler, sık biçmeyi kaldırabilen, az yayılan çeşitlerdir. Mezar için renkli mevsimlik çiçek örtüsü oluşturacaktır. Mezara dikim için uygun çiçekler seçerken bitkinin yüksekliğini göz önünde bulundurun. Bazı çiçekler oldukça uzar ve mezar taşını kaplar.

Mezarlıklar için Bitki ve Çiçekler Nasıl Olmalı?

Mezar çevresinin etrafına yerli türler dikmek, anıt olarak yeşillik veya çiçek sağlamanın en iyi ve en az bakım yollarından biridir. Yerel türlere dayanan mezarlık bahçesi arsası, çok fazla suya ihtiyaç duymayacak ve doğal çevreye karışacaktır.  Bu bitkiler, vahşi türlerin doğal bir parçası oldukları için daha az telaş gerektirecek ve istilacı olarak kabul edilmeyecek.  Mezar tarafındaki bahçe arsası için hangi bitkilerin kabul edilebilir olduğunu belirlemek için mezarlık bekçisine danışılabilir. Hangi seçimi yaparsanız yapın, nemi korumaya yardımcı olmak için toprağı çapalayıp değiştirin. Bitkileri sulamak için müsait olmayacaksanız,  mezar bakımı için bu hizmeti yapan birilerini bulmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.