Mezar Çiçekleri

mezar çiçekleri

Mezarına Hangi Çiçekleri Dikilir?

Sevdiklerimizin mezarlarına hangi çiçekleri dikelim sorusu sık sık sorulmaktadır. Bu yüzden İnsanoğlu sevdiklerinin ebedi istirahatte bulunduğu yeri güzelleştirmek ister. Dikilen çiçekler her açtığında, o çiçeklere her bakışımızda sevdiklerimiz güzel anılarıyla hatırlanarak unutulmadıklarını hissederler.

Bu durumda genelde hangi çiçekleri seçeceğiniz bulundukları mezarlığın düzenli bakım görüp görmemesine ve sizin düzenli olarak çiçeklerin de bakımı için mezarlığı ziyarete gidip gidememenize göre değişir. Bu konuda birçok seçenek bulunmaktadır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte fikir vermek açısından bazı çiçekleri önerebiliriz.

Soğanlı Bitkiler

Nergis, zambak gibi muhteşem çiçekler açan soğanlı bitkiler mezarları süslemek için ilk akla gelenler. Soğanları bir kere diktikten sonra çok fazla zahmet gerektirmeden bu çiçekler her sene tekrar tekrar açacaklardır. Yazın çiçeklenecekler arasında da gün güzelleri, anemonlar, frezyalar, galalar ve crocosmialar önereceklerimiz arasında. Yine ülkemizde kabristanlarda en çok kullanılan bitkilerden birinin İris – süsenler olduğunu da unutmamak gerekir. Donlara dayanıklı süsenlerin aksine; donlara karşı hassas olan dahlialar (yıldız çiçekleri) ve glayörleri ise ancak mezarlığa yakın oturuyor ve sonbaharda soğanları topraktan çıkarıp ilkbaharda tekrar dikim yapabilecekseniz önerebiliriz.

Bunlardan bazıları;

  • Güller
  • Sardunyalar
  • Krizantemler
  • Kalıcı tohum dökerek çoğalan yabani çiçekler

Güller

mezar gül çeşitleri

Sevdiklerimizin ebedi yolculuklarında genelde mezarda yatan sevdiğimizin güllere karşı ayrı bir sevgisi varsa tercih edilen bir bitkidir gül. Uzayan ve yıpranan çiçeklerinin ve dallarının budanması gereken bu bitkiyi seçmek, mezarlıkta düzenli bakım yapılıyorsa daha mantıklı olacaktır

Sardunyalar

Sardunyalar bakımı kolay ve güzel çiçeklerinden dolayı tercih edilen bir bitkidir. Genelde çevrenizde ve bulunduğunuz bölgeye göre şiddetli olmayan donlara karşı dayanıklı bir tür işinizi görebilir. Veya eğer Zengarden’da satışta olan mavi yabani sardunyayı seçecek olursanız unutmayın ki her yıl bolca tohum döker. Toprağa karışan tohumlardan kolayca çimlendiğinden, çiçekler geçtikçe tohum başları toplanmalıdır.  Özellikle yabani bitkilerin yayılmacı bir şekilde büyümesini de unutmayalım. Bu çiçekler yayılmacı olduklarından dolayı tüm alanı kaplamaması için sınırlandırmada fayda vardır.

Krizantemler

Krizantem çiçekleri rengarenk çiçekler açan bu bitkinin çeşitleri yazın ve sonbaharda faklı zamanlarda çiçek açmasından dolayı tercih edilmektedir. Bu çeşit bitkinin birçok çeşidi soğuğa dayanıklıdır ve bir sonraki sezon topraktan tekrar yeşerir. Çok fazla bakıma ihtiyaç duymayan bu çiçekle ilgili yapılması gerekenler geçen çiçeklerini ve kuruyan dallarını sezon sonunda budamak.

Kalıcı tohum dökerek çoğalan yabani çiçekler

Yabani çiçek karışımlarından olan Zengarden’da da satışta olan çiçekler arasındadır. Genellikle kendiliğinden her yıl yeşerip çiçek açan bu karışımlar mezarlıklar için düşünebileceğiniz diğer bir önerimiz.  Ayrıca kır çiçeklerinin tamamı geleneksel varyeteler olup hibrit değillerdir. Genelde çoğu çok yıllık ve donlara dayanıklıdır. Bir yıllıklar ise, her yıl döktükleri tohumlarla yeniden sürerek, oluşturacağınız ortamda siz değiştirmediğiniz müddetçe çiçeklenirler. Bilindiği gibi bu karışımlar içinde de yer alan zinyalar (zinnialar), sarı kadife çiçekleri (marigoldlar), kozmoslar da (cosmoslar) bulunmaktadır.

Ayrıca önereceklerimiz mezar çiçekleri arasında.

Buz çiçeği, Ateş çiçeği, Aslan ağzi, Menekşe, Petunya, Begonya, Yildiz, Karanfil, Sebboy, Kadife, Vapur duman,  Papatya, Horoz ibiği, Lale, Orkide, Zambak, Çam güzeli, Şakayik, Çin karanfili, Eregül, Açelya, Sardunya Kasimpati, Lahana çiçeği, Lale, Nergiz, Çuha, Gazanya, İris, Siklamen, Sümbül, Menekşe ,Yediveren gül, Bostan gül, Minyatür gül, Büyük çiçekli sarmaşik gül, Küçük çiçekli sarmaşik gül gibi tavsiyelerimiz bulunmaktadır.

Mezar Çiçekleri
admin-hasan: