Mezar Çim Bakımı Nasıl Yapılır?

Mezar Çim Bakımı Nasıl Yapılır?

Mezar çim bakımı ile çimlerimiz artık çıkmaya başladı. Toprağımız yemyeşil oldu.

Peki şimdi mezar çim bakımı işini nasıl yapacağız?

mezar çim bakımı

Mezar Çimlerini Biçme İşlemi

Mezar çimlerimiz çıktıktan sonra toprağın fiziksel yapısında bir değişiklik olmaya başlar. Çim çıkarken toprağı kabartır. Mezar Çimlerimiz de uzamaya başladı ve biçmemiz gerekiyor. Biçme işlemini yapmadan önce bu kabaran toprağımızı bir silindir yardımıyla düzleştirmemiz gerekir. Düzleştirme işlemi sırasında kabaran toprak yerine oturur ve çimin kökleri ile toprağın teması sıkılaşır. Bu sayede biçme işlemi sırasında çim kökleri topraktan ayrılmaz. Silindir işleminden sonraki 2 gün boyunca çimimizi normal düzeyde suluyoruz. Ardından ilk biçme işlemine geçebiliriz. Mezar Çimlerimizin boyu 7-8 cm yüksekliğe geldiğinde 4-5 cm’e inecek şekilde biçmeliyiz. Bazen de mezarlık yolları granit küp taşlarla döşenmiş olduğundan dikkat edilerek biçme işlemi yapılmalıdır.

Biçme İşlemi Esnasında Bıçağa Önem Verin

Mezar yüzeyini biçme işleminde düzgün bir bıçağın ekstra bir önemi vardır. Tek dikkat edilecek unsur bıçağın keskin olmasıdır. Ancak son teknolojik çim biçme makinaları hem yüksek devirle çalışmaktadır hem de keskin bıçağa sahiptir. Çim biçme makası yada tırpan ile bu işlemi yapmaya kalkışmayın.

Mezar Çimleri Gübrelemesi

Mezar Çim alanları sık sulandığı için içerisinde barındırdığı organik maddeleri çabuk yok eder. Çimimizin sağlıklı bir şekilde ömrünü devam ettirebilmesi için yılda birkaç kez besin (çim gübresi) takviyesi yapmamız gerekir. İçeriğinde bahçemiz için ihtiyaç olan fosfor maddesini barındıran ve yavaş çözülebilen gübreleri tercih etmelisiniz. Hızlı etkide bulunan (kısa sürede çimlerinizi yeşerten) ve çabuk çözülebilen gübrelerden uzak durun. Bunlar kısa sürede sulama ve yağmurlarla yok olacaklardır. Mezar Gübreleme işlemini ilkbaharda, yaz başında ve sonbaharda olmak üzere üç kere de yapmanız yeterlidir.

Not : Aşırı suni gübre vermeniz çim köklerinizin yanmasına ve toprağınızın tuzlanmasına neden olur. Önerilen dozlarda kullandığınız takdirde çimleriniz için yüksek verimi alacağınızdan eminiz.

Mezar Çimlerini  Sulama

Mezar Çimleri suyu severler. Neredeyse yazın her gün sulansa yeridir denebilir, diğer mevsimlerde ise gerektikçe sulanmalıdır. Özellikle yeni çimler yağmurlanarak sulanmalıdır.

Mezar Çim Bakımı Sırasında Çimlerin Suya İhtiyacı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Mezar çimlerimiz yeşil renkten donuk bir renge gelmeye başlaması ile anlarız. Artık susadım ve beni sula demektir bu tepki. Mezar çimlerin aşırı sulamaktan kaçının. Fazla sulama toprağınızda ki besin maddelerinin çabucak gitmesine ve çimlerin köklerinin zayıflamasına neden olur. Sulama işlemini sabah akşam yapmanızda fayda var. Bu hizmetleri almak için bizimle iletişime geçin sizlere en sağlıklı ve kalıcı bilgiyi verelim.

Mezar Çim Bakımı Nasıl Yapılır?
admin-hasan: