Mezar Çimlendirme Nasıl Olmalıdır?

Yakınlarını ve sevdiklerini kaybedenler olarak çoğumuz mezralarımızın düzgün çimlenmesi ve tertemiz güzel düzgün görünmesini bekleriz ya da isteriz. Mezarlarımızda bakımlı çimler olmadan bu beklentiyi yaşamanız maalesef pek de mümkün değil. Mezarı olan çoğu insan ve çim ekme konusunda az bilgiye sahip olan herkese kısa süre de bu güzel duyguyu yaşatmak için bu makale  konumuzu “mezar çimlendirme” olarak belirledik.

Mezara Çimleri Ektim, Sırada Ne Var?

“Mezarlarımız için çim tohumu aldık ve toprağa ektik. Her gün sulayıp, bir hafta ya da on gün içerisinde çimlerimizi çıkartalım dersek biraz düşünmemiz gerekmektedir.” 

Üzgünüz bu sözler tertemiz bir çimen görünümünde bir mezara sahip  olmak için yeterli deyildir. Çimleme yapmadan önce mezarın durumunu bilmeniz ve ilgilenmeniz gerekmektedir. Şimdi gelin adım adım neler yapmanız gerektiğine bir bakalım.

Mezarın Toprağını Tanıyın

Önce mezara çimlendirmeyi düşündüğünüz alanı yada bir kısmını belirleyin.  Sonraki aşama mezarın toprağının kalitesidir. Mezar Çimlenmesi için toprağın belli bir kalite de olması çok önemlidir. Çimlenmenin yaşaması için gerekli olan hava, su ve besin maddelerini topraktan alır. Fakat çoğu alanlarda topraklar, çim yetiştirmeye elverişli değildir. Bazıları çok killi, bazıları çok sıkı, bazıları ise çok kumludur. Bu üç olumsuz ortamda çim yetiştirmeye kalkarsanız çimin kökleri yeterli derecede hava ve suyu topraktan alamayacağı için sizin mezar çimlendirmeniz istenildiği gibi olmayacaktır.  

Mezar Yüzeyindeki Toprağın Ph Değerini Ölçün!

İşimizin kaliteli olmasını ve tam anlamıyla sağlam yapmamız açısından bir diğer önemli unsur ise toprağın ph değeridir. Bu değer çok düşük ya da yüksek olduğunda sonuç yine düzgün çimlenme olamayacaktır. Çim için toprağın derinliği de çok önemlidir. Toprağınız en az 10-15 cm derinliğinde olmalıdır ki bu sayede çiminiz hastalığa, susuzluğa ve diğer olumsuz etkenlere karşı dirençli olabilsin. Toprak yeterli değilse ilave toprak temin etmeniz gerekebilir.  

Sonuç olarak yukarıdaki anlatılanlara göre görüyoruz ki güzel bir çimi olan mezara sahip olabilmek için toprak çok önemli bir faktördür. Toprağın önemini öğrendikten sonra artık mezr çimimiz için gerekli olan toprağı oluşturma zamanı gelmiştir.

Düzgün Bir Mezar Çimlenmesi İçin Yapmanız Gerekenler

  1. Mezarı veya Çimlendirmeyi düşündüğünüz alanı gömülü ya da zemin üzerinde bulunan tüm molozlardan (taş, kaya, tahta, çalı, vb) temizleyin.
  2. Mezarı Sulama sırasında suyun belli bir noktada toplanmasına neden olabilecek Drenaj sorununu önlemeniz gerekiyor. Bunun için alanınızda varsa çukur kalan yerleri doldurabilirsiniz.
  3. Kesinlikle çimlenme yapılan mezarı toprağın çapalamanız gerekmektedir. En az 15-20 cm derinlikte yapmalısınız ve bu çok önemlidir. Bu çapalama işlemi ile toprağınızın alt ve üst tabakasını birbiri ile kaynaştırıyorsunuz.
  4. Toprağınızı havalandırıyorsunuz. Ayrıca bu işlem ile toprağınızın altından çıkan gereksiz molozları da temizlemiş oluyorsunuz. Mezar yüzeyi küçük bir alan olduğundan çapalama işlemini basit çapa aletleri ile yapabilirsiniz. Mezar çevresi ve alanı için ise orta ve büyük bahçeler için ise benzinli yada dizel çapa makinalarından faydalanabilirsiniz.
  5. Toprağınızın ph değerinin 7 olması idealdir. Bu oran düştükçe toprağınızın asidik özelliği artar. Bu  özellik ise bitkiler için zararlıdır. Küçük bir kase toprakla size en yakın toprak tahlil labaratuvarına  götürmeniz yeterli olacaktır. Uzmanlar toprağınıza bakıp ph değerine göre toprağınıza ilave etmeniz gereken maddeleri size söyleyecektir.
  6. Evet, Mezarınızı temizlediniz, çapaladınız, ph değerine de baktırtıp istenilen ayara getirdiniz. İnce bir tesviye yaparak toprağınızı düzleyin.
  7. Son olarak da eğer varsa ağır bir silindir gibi bir aletle toprağınızı sıkıştırın. Tırmık yardımı ile düzleyin ve birkaç gün sulayın.

O zaman sıra çim ekim işleminde! Ancak bundan önce hangi zamanda çim tohumlarını ekmemiz gerektiğine göz atmalıyız.

Çimleme Tohumları Hangi Aylarda Ekilmeli?

Mezar çimlenmesi için tohumları mevsim olarak genelde Nisan, Mayıs yada Eylül, Ekim aylarında ekilmelidir. Bu aylarda yapacağınız ekim işlemi diğer aylara nazaran son derece faydalı olacaktır. Yaz dönemlerinde çim ekim işlemini yapmaya kalkışmayın. Bu zamanlarda yoğun sıcaklar olduğundan tohumun yeşermesi için ihtiyaç duyacağı nem ihtiyacı yeterli olmayacaktır. Ayrıca yaz döneminde karıncalarında fazla olması ve tohumları yemelerinden dolayı ekim işleminiz büyük oranda başarısız olacaktır.

Sıra Çim Ekimi İşleminde!

Çim tohumlarını hazırlamış mezar yüzeyinde toprağımızın üzerine belli bir oranda serpiştiriyoruz.

Tohumlama uzmanları, çim tohumlarının 1 metrekareye 60 gram düşecek şekilde ekilmesinin uygun olduğunu söylüyor. Mezar Çimlenme alanının tutarlı olması için tohumların her yere eşit şekilde serpiştirilmesi gerekir. Tohumun çok atılması bazı çim gruplarının mezar yüzeyinde boğulmasına neden olacağı gibi seyrek tohum yapılması da sonradan ara bir ekim çalışması yapmanıza neden olacaktır. Evet, çim tohumlarımızı eşit aralıklarla toprağımıza serptik. Toprak ile hayvan gübresi yada torf  karışımını, tohumların üzerine 1-2 cm kalınlığında olacak şekilde serpiyoruz.

Silindir benzeri bir alet ile toprağımızı düzleştirip, sıkılaştırıyoruz. Silindir işlemi, tohumumuzun alt toprak ve karışımımız arasında iyice yerleşmesini sağlayarak, çimlerimizin daha rahat çıkmasına imkan verecektir.

Mezar Sulama İşlemi

Silindir işlemini bitirdikten sonra sulama işlemini yapmamız çok önemlidir. Yağmurlama sistemi şeklinde sulama yapmalıyız. Mezarın üzerindeki çimler bu sulama şeklini çok sever. İlk verilecek su özellikle tohumun canlılığını koruması ve kurumaması adına yararlı olacaktır. Yeni tohum ekimlerinde toprağımızın üst tabakası 2-3 hafta boyunca mutlaka nemli şekilde kalmalıdır. Sulama işlemleri için ya sabahları erken saatleri yada akşamları geç saatleri tercih etmeliyiz.

Evet, çimimiz için gerekli olan toprak bakımımızı yaptık. Üzerine çim tohumlarımızın ekim işlemini de yapıp, güzelce düzenli olarak sulamalarını gerçekleştirdik. Mezar Çimlerimiz yavaş yavaş çıkmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.