Mezar Mermeri Temizleme

mezar taşı ve mermer temizliği

Mezar Taşı Mermeri Temizleme

Mezar taşları yada mezar fayans taşları konusunda hijyen uzmanları, yosunlar, veya egzoz dumanlarından çıkan atıkların hızlı bir şekilde mezar taşlarını kirlettiğini ve görünümünün bozulduğunu biliyorlar. Bu durumda mezar taşı temizliği ve bakımı eksik ise, mezar taşı ile yazılarının okunamaz hale geldikleri bilinmektedir.

Bu temizlik anlamında örneklerden biri olabilir.  Bunun gibi mezar taşı temizleme makineleri tamamen susuz ayrıca yüksek basınç ve kimyasalları olmadan çalışırlar.

mezarlık zemine nüfuz edebilecek herhangi bir atık su üretmez, ayrıca çevreye kirlenmiş herhangi bi maddeyi de temizlemez. Tüm kirler makinenin filtre sisteminde toplanır ve temizleme işleminden sonra kolayca atılır. Bunlara modern mezar taşı temizliği işlemine vakum ışınları da denmektedir. Çevre kirliliği ya da mezarların bulunduğu konumun da etkisi ile yine okunamayacak kadar bozulmuş mezar taşları yazılarının temizlenmesi ve okunabilir hale gelmesi en basit yöntem su ve fırçadır.


Kimyasal temizleyiciler veya tüm bölgeye kir yayan yüksek basınçlı bir yüzey temizleme aparatı olabilir. Bu yöntemler ve uygulama da tartışmasız başarılı olabilir,  ancak çevre dostu olmaması ve yönteminde eski bir yöntem olduğu bilinmektedir. Bunların yanında Systeco gibi bazı mezar taşı temizle aparatları da bulunmaktadır.
Bu aparatlar çevreyi kirletmeden bir mezar taşını temizleyebilen bir temizlik işlemi görmektedir

Bunların yanında mermer her ne kadar mekanlarda dekoratif görüntü sağlasa da farklı kullanım alanları da yer almaktadır. Mesela  dinimizde ve kültürümüzde bir yere sahip olması nedeniyle mezar inşaatlarında da kullanılan temel malzemelerden birisidir.  Bu nedenle mezar mermeri temizleme gibi bir hizmet de klasik olarak tüm mermer zeminlerde olduğu gibi uygulanması gereken bir işlemdir.

Mezar Taşı veya Mermeri Nasıl Temizlenir?

Mezar taşları veya mezarlıklarda kullanılan mermerler genellikle ince bir yapıya sahip olur ve kimi zaman çok daha hassas bir şekilde kirlenmeye müsaittir. Genellikle açık alanda bulunduğundan dolayı sürekli bir şekilde hava, toz, toprak, yağmur ve güneş gibi etkilere maruz kalmaktadır. Bu nedenle çok daha yüksek bir kirlenme oranı bulunarak, leke tutabilir ve kararma gibi bir sonuç ortaya çıkabilir.

Özellikle kabristanlarda mermer mezar tercihinde bulunan kişiler, sevdiklerinin ve yakınlarının mezarlarına daha fazla özen göstererek sahip çıkmak isteyen kişilerdir. Dolayısı ile belirli dönemlerde de mezar yerlerinin temizlenmesi, bakımının yapılması ve mezarlara saygı gösterilmesi gibi bir gelenekleri bulunmaktadır. Bu durumda da elbette profesyonel olarak mezar mermeri temizleme gibi bir hizmet ile gerçekleştirilebilir

Yakınlarımızın kabirlerinde kalıcı olarak duran Mezar mermeri temizleme işlemi gerçekleştirilmesi açısından mermer silimi ve parlatma hizmetleri ile çok benzer bir yapıya sahiptir. Ayrıca pazarlarda veya zemin döşemelerinde temizleme için kullanılan profesyonel  materyaller sayesinde mezar mermer temizleme işlemi de gerçekleştirilir.  Aynı şekilde bu temizleme işleminde de diğer mermer zeminlerde olduğu gibi profesyonel kimyasallar kullanılır.

Birde mezar mermerlerinin temel olarak önemli farklarından birisi üzerlerinde oyma veya kakma yöntemi sayesinde yazı yazılmış olmasıdır. Genelde zaman gri veya beyaz mermerlerin kullanıldığı bilinmekle birlikte bu mermerler üzerinde siyah yazı karakterleri yer alır. Bu nedenle bu önemli noktaya dikkat edilmesi ile birlikte yapılacak mermer silimi ve parlatma işlemi sırasında yazı ve görselliklere özen gösterilerek yazıların bozulmaması dikkat edilmektedir

Mezar Mermeri Bakımı

Mezar mermer temizlik işlemleri kademeli bir şekilde gerçekleştirildiği için mermer silimi ve parlatma yapılırken öncelikle özel kimyasallar ve makineler vasıtasıyla mezar mermeri silinmesi işlemi sağlanır. Daha sonra silinmiş ve temizlenmiş mermer üzerinde lekeler ortadan kaldırılarak, yeniden eski ve parlak görüntü elde edilir. İşlem sonrasında ise mermerin tekrar estetik bir yapıya sahip olması için de parlatma işlemi sağlanır. Tarafınıza önceden bildirilen bu aşamalar gerçekleştirilir. Mezar mermeri temizleme işlemi yapılırken dikkatli ve özenli ve değerlerimize saygı gösterilerek hizmet verilmektedir.

Mezar Mermeri Temizleme
admin-hasan: